דלג לתוכן
שלום אזור אישי אזור אישי שלום אורח הרשם
כתובת מגורים/מיקום נוכחי: לא ניתן לזהות את מיקומך

טיפים לביטחון עצמי בראיון עבודה

אנשים רבים ניגשים לראיון עבודה כאשר הם חשים חוסר ביטחון רב. התחרות בשוק היא לא קלה, ישנם רבים המחפשים עבודה, וחשוב מאוד להגיע לראיון מוכנים. אז איך עושים זאת? כיצד צולחים את הראיון בהצלחה?

מה חשוב לדעת?
אפילו אם אתם נתקלים במכשולים בדרך חשוב מאוד להגיע בזמן לראיון העבודה. קבעתם שעה מדויקת? התייצבו בזמן. דבר שני, חשוב מאוד לערוך מחקר קטן באשר למקום העבודה בו אתם מעוניינים לעבוד, אם תירצו קראו לזה איסוף מודיעין. חשוב לבדוק את מצב החברה, האם יש לה אי אילו מתחרים? בדקו מהו וותק החברה, אילו מוצרים היא מייצרת או אילו שירותים היא מספקת, כל אלה יסייעו לכם להגיע עם רקע מסוים ולדעת טוב יותר אל מול מי אתם ניצבים. אם ישנה אפשרות לדעת מי יראיין אתכם לעבודה, מה טוב. עוד דבר מהותי, בזמן הראיון הראו שאתם נלהבים לקבל את העבודה, שאתם בעלי מוטיבציה ומעוניינים להוכיח את עצמכם, שיש ברצונכם להמשיך לשלבים המתקדמים יותר. כל אלה יעשו רושם מצוין על המראיין.

להראות חיוביות
כדאי מאוד להביע חיוביות ולא לדבר או לספר דברים שאינם מחמיאים למעסיק הקודם שלכם. לא כדאי לפרט באשר למקום העבודה הקודם או לספר על בעיות בהן נתקלתם. כדאי באיזושהי צורה, אלגנטית יש לומר, לחמוק משאלות כגון מדוע עזבתם את מקום העבודה הקודם, האם היו לכם סכסוכים, האם לא הסתדרתם עם הקולגות, כל אלה לא יתרמו לראיון. פשוט כדאי מאוד לענות בצורה דיפלומטית. ובקצרה, לא רצוי להיות שליליים.

לשמור על קשר עין עם המראיין
מכיוון שקיים דיאלוג בין המרואיינים למראיין, חשוב מאוד לשמור על קשר עין. ישנם מרואיינים שפחד תוקף אותם באמצע הראיון ואפילו הם חשים חרדה קשה, לעיתים הם מתביישים מהמראיין ולכן לא יוצרים קשר עין. כל אלה אינם יוצרים רושם טוב על המראיין. ייתכן והוא יחשוב שיש לכם מה להסתיר. שאתם אינכם אנשים אמינים. בנוסף, חשוב לתת למראיין לנהל את הראיון ולא להשתלט על השיחה. גם אם בעבר עבדתם במשרה בכירה ולכן הביטחון העצמי שלכם גבוה וגם אם בעבר ראיינתם מועמדים אחרים לעבודה, חשוב שהשליטה תהיה בידיו של המראיין. כמו כן לא רצוי לשאול מהו השכר ומהם התנאים שיוצעו לכם. את הפרטים הללו המראיין חייב לספק.

כדאי לשאול שאלות
לעיתים מראיינים שואלים מרואיינים באם יש להם שאלות. כדאי מאוד לעשות זאת ולא להוכיח שהכל כבר מובן וברור. כדאי מאוד מבעוד מועד להכין רשימה קצרה של שאלות כך שתדעו יותר על החברה ועל התפקיד בו אתם מעוניינים. כאשר שואלים את המראיין שאלות הוא יחוש שאתם מתעניינים בעבודה. זאת ועוד, להגיע לראיון עם ביטחון עצמי נמוך, לא מסייע לאף אחד לקבל עבודה. יחד עם זאת, לא כדאי לגלות יהירות או שחצנות ולא משנה עד כמה הייתם בכירים במקום העבודה הקודם. כן רצוי שתנסו לשווק את עצמכם אבל לא בצורה שחצנית או מתנשאת. עם תום הראיון כדאי להודות למראיין.

האם אתם מצטיירים ונראים טוב?
אין הרבה מה לעשות בנידון, הרושם הראשוני יש לו משקל חשוב. רצוי מאוד להגיע לראיון עם לבוש מתאים, לא מוזנחים ולא מרושלים. לא מומלץ להגיע עם טי שירט וחולצת טריקו פשוטה. כאשר מדובר על משרות רמות מעלה, מומלץ להגיע מחויטים. כדאי מאוד לשמור על אסתטיקה, כאשר מדובר על נשים, לא רצוי להעמיס עם איפור או תכשיטים. כמו כן לא להגיע עם בגדים צבעוניים ומקושקשים מידיי אלא עם צבעים סולידיים.

לא לעייף את המראיין עם עודף אינפורמציה
כאשר מגיעים לראיון עבודה רצוי מאוד לא לעייף את המראיין עם פרטים שאינם רלוונטיים, כדאי מאוד להתמקד. אם הצלחתם באיזשהו פרויקט ספרו על כך. אם התקדמתם במקום העבודה והגעתם להישגים מרשימים, גם על כך יש לדווח.

מה אתם משדרים לסביבה?
הרבה מאוד אנשים אינם מודעים למה ששפת הגוף שלהם משדרת. כדאי מאוד ששפת הגוף תותיר רושם חיובי. חשוב מאוד לא לשבת כפופים. כדאי מאוד לא לשדר עצבנות אלא נינוחות ורוגע. לא רצוי לנענע עם הרגליים או הידיים מה שיטריד את המראיין וישרה עליו תחושה של חוסר נוחות. לא רצוי לשבת כאשר הידיים משולבות. חשוב מאוד להקפיד על תנועות גוף מתונות, לחייך כשצריך ולהביע חיוביות. כל אלה יתרמו לראיון ויותירו על המראיין רושם חיובי. וגם, לא יקרה כלום אם תעזרו בשירותיו של איש מקצוע שיסייע לכם להגיע מוכנים לראיון .

ראיון הוא עניין מלחיץ
סביר להניח שאף אחד לא שש להגיע לראיון עבודה, זהו בהחלט מעמד מלחיץ אשר סוחט הרבה מאוד כוחות ואנרגיות מהמרואיין. הרי בסופו של דבר בוחנים אתכם ובודקים אתכם. לא פשוט להוכיח שאתם טובים יותר ממועמדים האחרים וגם קיימת תחרות לא קטנה על כל משרה ומשרה. כדאי מאוד להקשיב לכל מילה שהמראיין אומר, לא להחמיץ שום פרטים, לעיתים רבות המראיין יתייחס לניסיונו בעבר, לאכזבות שהיו לו מעובדים אחרים, למשל כאלה שמאחרים להגיע למקום העבודה. בנוסף רצוי מאוד להתייחס למה שהמראיין עושה בזמן הראיון. עד כמה שתתקרבו לדרך התנהלותו והתנהגותו כך ייטב לכם. כל אלה על מנת ליצור קרבה עימו

היו מוכנים לשאלות אופייניות בזמן ראיון העבודה
ישנן שאלות נפוצות בזמן ראיון העבודה, כגון: המראיין יבקש מכם לספר על עצמכם. הוא ישאל מה אתם יודעים על החברה? כמו כן הם יבקשו מהמרואיין לפרט יותר באשר לנקודות חוזק שלו ונקודות חולשה. בנוסף ישאלו את אותו באשר למקומות עבודה בעבר. לפרט יותר באשר למקום העבודה האחרון. את המרואיין ישאלו מה היה תפקידו במקום העבודה הקודם. כמו כן ינסו לברר עימו מה הוא אהב במקום העבודה, ממה הוא נהנה, מה היווה בעבורו אתגר? עוד ישאלו שאלות כגון מה הפריע למרואיין במקום עבודתו הקודם, מה הוא לא אהב? מדוע החליט לעזוב את מקום עבודתו? בנוסף ישאלו שאלות באשר להשכלתו, באיזה מוסד הוא למד ומה בדיוק, מה היו ההישגים שלו בלימודים? כמו כן תהיה התייחסות לממונים הקודמים. המרואיין יישאל מה הייתה האינטראקציה שלו עם הממונה עליו? מה הוא לא אהב בו? מהו מבחינתו המנהל האידיאלי?

שאלות שישאלו באשר למשרה בה מעוניין המרואיין
המרואיין ישאל שאלות באשר למשרה בה הוא מעוניין. כיצד נראה לו התפקיד? למה הוא חושב שהוא מתאים לו? מהו מצפה ממקום העבודה ומהתפקיד? מדוע הוא עדיף על מועמדים אחרים ומה כה מיוחד שהוא מביא עימו? כמובן שיישאלו שאלות שאולי ינסו להכשיל את אותו כמו למשל מדוע שהחברה תעדיף אותו על מועמדים אחרים? מתי יכול להיווצר מצב שהוא יהפוך לעצבני ונרגן?

כיצד משדרים ביטחון עצמי בראיון עבודה?
חשוב עד מאוד לשדר ביטחון עצמי בזמן ראיון עבודה, כמו גם אסרטיביות. כדאי ורצוי להגיע לראיון עבודה רק במקום המתאים לכם. היו בטוחים שאתם אכן מתאימים לתפקיד. חשוב לשדר אסרטיביות, לדעת מראש ולהיות בטוחים שאתם מתאימים למשרה, בצורה זו קל יהיה יותר לשכנע את המראיין. כדאי עוד טרם הראיון לחשוב על הכישורים שלכם, על היכולות, על תכונות המאפיינות אתכם אותם דורש התפקיד. כל אלה יסייעו לכם לענות על שאלות כגון: האם אתם מתאימים לתפקיד? מדוע אתם חושבים שאתם מתאימים? מדוע אתם עדיפים על פני מועמדים אחרים? חשוב מאוד להיות מוכנים לשאלות אותן ישאל המראיין, חוסר הוודאות עלול להוריד מביטחונכם העצמי. לפגוע באסרטיביות אותה אתם משדרים. לא כדאי לאלתר תשובות אלא לענות בצורה ממוקדת. מרואיין שיגיע מוכן עם תשובות מאורגנות יקנה לעצמו נקודות זכות. עוד חשוב להיות אקטיביים בזמן הראיון. הציגו את עצמכם בפני המראיין ומייד צרו עימו קשר עין לאחר מכן התיישבו. נסו להוכיח ולהראות שליטה בראיון, אין זה די רק לענות על שאלות, חשוב להמשיך את דבריו של המראיין ולהגיב באופן ענייני. נצלו הזדמנויות לספר עליכם דברים הרלוונטיים למקום העבודה, לציין את התכונות החיוביות שלכם, כך גם תשדרו ביטחון עצמי.

לסיכום
ראיון עבודה מעמיד את המרואיין בסיטואציה מלחיצה. הוא כה חושק בעבודה, אולם לעיתים רבות מרואיינים עושים טעויות שימנעו מהם לקבל את התפקיד. כדאי מאוד לפנות לגורם מקצועי אשר ינחה אתכם בכל הקשור להתנהלות בראיון עבודה, ניתן לתרגל תשובות, להיות מוכנים טוב יותר לשאלות, כל אלה יתרמו לכם רבות וכך תגיעו לראיון מוכנים יותר עם רמת ביטחון עצמי גבוהה יותר.

עוד בנושא ראיון עבודה

איך לכתוב קורות חיים מנצחים? מסמך קורות החיים הוא למעשה חלון הראווה שלכם. בדיוק כמו שאנו הולכים לקניות בקניון ופעמים רבות ההחלטה האם להיכנס לחנות אחת ולדלג על אחרת היא בהתאם לאופן בו מוצגים הפריטים בחלון הראווה שלה, כך בדיוק המעסיק יקבע האם להמשיך לקרוא את המסמך או לדלג עליו למועמד הבא בהתאם לאופן ולצורה בו הוא נכתב.
חיפוש עבודה בדרום - כל אחד יכול במאה ה-21 העבודה היא חלק בלתי נפרד מחיינו, לצערנו ישנן תקופות ארוכות בהן אנחנו מחוסרי עבודה או חוששים למקום העבודה שלנו. אז מה בעצם אנו יכולים לעשות בתקופה בה אין לנו עבודה ואנו כל כך משתוקקים לעבוד? ואיך מכינים את עצמנו ליום סגריר בו יתקיימו קיצוצים במקום העבודה שלנו?
מר ישראלי עובר לעבוד קרוב לבית המושג RUSH HOUR כבר קיים עשרות שנים ומשמעו המעשי, זחילה איטית בצירי תנועה מרכזיים בשעות שרוב עובדי המשק נוסעים וחוזרים מעבודתם.
חיפוש עבודה מהבית לאמהות בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים לעבוד מהבית הוא לא חלום, הוא מציאות עבור אנשים רבים. בין אם מדובר בחיפוש עבודה מהבית לאמהות, ובין אם בעבודה מהבית לבעלי מקצוע אחרים