דלג לתוכן
שלום אזור אישי אזור אישי שלום אורח הרשם
כתובת מגורים/מיקום נוכחי: לא ניתן לזהות את מיקומך

לצלוח את הראיון בביטחון

ראיון עבודה הוא האתגר המלחיץ ביותר לאנשים רבים, גם כאלה שהתנסו כבר בעבודות רבות. כדי לא להרוס לעצמכם בראיון העבודה הבא, קבלו כמה רעיונות קלים ליישום, שיבטיחו שתעברו את הראיון בשלום.

גם אם אתם עובדים כבר היום במקום האידיאלי שלכם ואינכם רוצים לעזוב, מצב השוק, התעסוקה והכלכלה בימינו מחייבים אתכם להתכונן לכל הפתעה לא נעימה בעתיד. כך שברור למה ראיון עבודה יכול להלחיץ אפילו את האנשים המנוסים והרגועים ביותר, שמאחוריהם רזומה עשיר וניסיון תעסוקתי. מקום העבודה החדש שאתם רוצים להתקבל אליו עשוי להיות מקום העבודה האידיאלי שלכם או זה שיחלץ אתכם מאבטלה עמוקה וממושכת, אבל בכל מקרה, אתם צריכים לרכוש מיומנויות בשיווק עצמכם כדי להקל את המעבר לשלב הבא בחייכם. להלן כמה רעיונות וטיפים שיסייעו לכם להסתכל בצורה אחרת על ראיון העבודה שצפוי לכם.

השינוי מתחיל בתוככם, ויפה שעה אחת קודם
רוב החרדות והלחצים שנובעים מראיון עבודה מקורם בתפיסה שגויה שהכל אישי ואם לא תקבלו את העבודה הזאת אתם לא ראויים ולא מוכשרים כלל. מכאן נובעת התנהגות של אנשים שמחפשים אישור וחיזוקים לכל צעד שלהם ומגיבים בצורה רגשנית לכל אירוע בחיים, מה שעלול להקרין החוצה גם בראיון העבודה. זוהי אמונה שמכשילה אתכם מראש ולכן אתם עלולים להישמע להוטים מדי, או אפילו נואשים. זה המקום לציין שמעבידים מעדיפים לקבל לעבודה אנשים פחות תלותיים, כאלו שמסתגלים היטב לשינויים ומתאימים עצמם במהירות לדרישות העבודה, ולא כאלו שקורסים רגשית.
הטיפ המעשי:
הפרידו מראש וכבר עכשיו, בין מי שאתם לבין מה שאתם. אין שום קשר בין הגדרת התפקיד שלכם לבין החיים הפנימיים שלכם. אתם חיים ומתפקדים מצוין כבר שנים רבות במצבי חיים אחרים מחוץ לעבודה, כך שקיבלתם די הוכחות לכך שאתם ראויים ומצליחים. נשמו עמוק והתרכזו בעיקר, כך תימנעו מהסחת הדעת ומסטייה לדיון בטפל ולא בעבודה וההישגים שלכם. גם טכניקות של הרפיה והירגעות עוזרות מאוד כדי ליישר את עצמכם מבפנים ולהתייצב.

להשקיע בעבודה עוד לפני שהתקבלתם אליה
במקרה הטוב, ראיון העבודה יתקיים בתחום שאתם מכירים היטב ואתם שוחים בפרטים. במקרים אחרים, מדובר בשדרוג, קידום או אפילו כניסה לשטח חדש. כשלא יודעים לאן נכנסים זה עלול להשפיע על רמת התפקוד בראיון, מה שמקרין גם על המראיינים. מקצועיות בימינו היא גם להבין שמצפים מכם לרמת ידע ולהבנה מינימלית כדי לא להיראות "קלולס" לחלוטין, ולהוכיח שאתם מוכנים להשקיע בלמידה. כשאתם לא יודעים לאן אתם הולכים רמת החרדה עולה ובראיון עצמו תישמעו מאוד לא מקצועיים. למעשה, רוב המעסיקים מצפים מאנשים לדעת על החברה ברמה כללית לפחות, מה היא עושה ועם מי היא עובדת. אין דבר מביך יותר מאשר שלב הראיון שבו שואלים אתכם מה אתם יודעים ואין לכם מה לענות כלל. זה מפגין יחס מזלזל מעט, כאילו אין לכם רצון להיות חלק מהחברה. אם חזון החברה והכיוון שלה משתלבים בכיוון שלכם, זה הזמן לדבר על כך.
טיפ מעשי:
הכנה לראיון כזה מחייבת את למידת התחום או התפקיד החדש, הכנת שאלות למראיינים כדי להבטיח שאתם יודעים כל מה שצריך לדעת על התפקיד מראש. גוגל, חברים, פייסבוק, כל מקור של מידע שיכול לסייע לכם להיראות מוכנים ומבינים יפחיתו את רמת החרדה ויציגו אתכם באור הטוב ביותר.

ברוב המקרים, מסתכלים בקנקן לפני שמסתכלים בתוכו
גם אם יש מעסיקים שנותנים צ'אנס לכולם, עדיין יש אנשים שמרגישים לא בנוח עם עצמם והחששות שלהם נעוצים במראה חיצוני, בשפת גוף, בהתנהגות תזזיתית שמשדרת אי נוחות או בהרגשת אי נעימות מהסיטואציה. גם אם לא מדובר בעבודת דוגמנות, ברור למה אנשים שופטים אנשים אחרים לפי מה שמשדרת החיצוניות שלהם במקרים כאלה. אם לוקחים בחשבון את ההתרגשות הטבעית מהראיון הרי שמצפים מאנשים לעשות כמיטב יכולתם לשלוט בעצמם, לכבד את המעמד ואת המראיינים. התנהגות מזלזלת ולא אחראית כלפי עצמכם מרמזת על כך שאולי יהיו מצבים שבהם תתקשו לתפקד בעבודה בעתיד
טיפ מעשי:
זאת לא תחרות יופי, אמנם, אבל לא בכדי יש חליפות ובגדים מיוחדים שמיועדים לראיון עבודה. התחושה שהם מעניקים גורמת לנו ליציבה והליכה שונות לגמרי, למכובדות ונינוחות ומכוונת אותנו להתנהג בהתאם. התייחסו לראיון העבודה כאל טקס רשמי מחייב, שיש להתלבש אליו בהתאם, להגיע בזמן ורצוי אף מוקדם יותר, לא לצאת לבלות עד מאוחר לילה קודם כך שזה יהיה ניכר לעין ולשמור על כללי הנימוס הבסיסי כדי להיות בטוחים שתובנו נכון.

שפת הגוף כתקשורת
אנשים מדברים על שפת גוף ולא תמיד יודעים במה זה כרוך משום שרוב המסרים שאנחנו מקבלים ממנה הם לא מילוליים, אינטואיטיביים אפילו. אם תחשבו על אנשים שנוח לכם להיות אתם ותנתחו את שפת הגוף שלהם, תבינו איך זה עובד. מכאן נובע גם למה נדמה לכם שעברתם ראיון עבודה בהצלחה כי עניתם נכון על כל השאלות, מבלי לדעת שנכשלתם דווקא בשאלון שפת הגוף. כדי לשפר את הסיכויים שלכם אתם חייבים לפתח מודעות גדולה יותר לשפת הגוף שלכם. מודעות לתנוחת הגוף בזמן הישיבה, ריסון קפיצות על הכיסא, הימנעות ממחוות גופניות גדולות ומוגזמות, קולניות מוגזמת וצעקות, כל אלה אולי מבטאים את מי שאתם ביום יום ונוח לכם כך, אבל במקומות עבודה הם לא חלק טבעי ממה שמקובל לעשות, אם זה לא משתלב באווירת העבודה.
טיפ מעשי:
אפשר לקרוא מאמרים או לבקר באתרים שיש בהם מידע מועיל בנושא שפת הגוף, מידע שיגביר את המודעות למחוות הגופניות שלכם, לנטייה שלכם לא לשמור על המרחב האישי של אחרים, לדוגמה, או לא לנצל יתרונות טבעיים שלכם. קשר עין הוא העצה הטובה ביותר שיש, משום שהוא הבסיס לכנות ולנכונות לתקשר עם אנשים. אם אתם יודעים שאתם מתקשים בתחום זה, היעזרו באנשי מקצוע שיכינו אתכם לראיון ויעירו לכם כיצד עליכם לנהוג.

מילים, מילים, מילים
שאלות הראיון יכולות להתפרס על תחומים רחבים החל מהחיים הפרטיים שלכם, דרך שאלות ברורות על הניסיון התעסוקתי שלכם, החזון המקצועי, הידע שלכם בתחום ועל החברה, ועד שאלות שלא תבינו בכלל למה הן מכוונות. בשטח, למראיינים מותר לשאול כמעט כל דבר כל עוד עושים זאת במסגרת החוק והדרך שבה אנשים בוחרים לענות ולמסור מידע עשויה להיות זאת שתקבע את מידת ההצלחה שלהם בראיון. אחת הבעיות העיקריות בראיון היא הדרך שבה אתם מתייחסים לשאלות שנשאלו, במיוחד אם הן מפתיעות, לא צפויות, או שלא ברור לכם מהי הרלוונטיות שלהן. חברות רבות נוהגות להשתמש בשאלות יצירתיות ומוזרות, בלשון המעטה, שבוחנות את היחס שלכם לעצם השאלה, את הכישורים שלכם לאלתר, לא להיבהל, ההומור שלכם ובפשטות – איך אתם מגיבים ולא מה אתם עונים. בזאת, הם מנסים להבין את הלך המחשבה שלכם, את יכולת החשיבה ושיקול הדעת שלכם, כישורים אנליטיים ותפיסת העולם הכללית.
טיפ מעשי:
בלי פאניקה קודם כל. כל שאלה והתגובה הרצויה לה. שאלות לא חוקיות הן שאלות שמצביעות על כך שצפויים צעדים שיפגעו בכם ובמעמדכם כך שאין טעם אפילו להצטער אם תחליטו לענות בכנות שזה לא חוקי לשאול אתכם כך. הומור בשאלות אחרות מתקבל בברכה אבל במידה, לעניין ולא כגלגל הצלה נצחי. יצירתיות היא תכונה שיש לכולם אבל לא כולם משתמשים בה. אם אתם מזהים שאלה כזאת היו זהירים אבל הרשו לעצמכם להכין שתי תשובות ולהסביר את עצמכם. מה שלא יתקבל בברכה לעולם הוא תשובה גסת רוח וחצופה. אם השאלה אינה נראית לכם או שאין לכם תשובה כנה, הסבירו את עצמכם בנימוס. תגובה זו תמיד תהיה עדיפה על פני התקפת זעם בלתי מרוסנת.

"לשפר את הביטחון העצמי", אבל איך?
לבסוף, הסעיף שמעצבן את כולם משום שלרוב, המונח הזה חמקמק ולא ממש ניתן להסבר - ביטחון עצמי. מדובר באותה תחושה שתמיד נדמה לנו שיש לאחרים ולא לנו ומנגד, ביטחון עצמי הוא תכונה שאם מפריזים בה עלולה להיתפס כמכשול בראיונות עבודה, ולכן אנשים חוששים להופיע בטוחים בעצמם שמא המראיין לא יקלוט אותם נכון. מכיוון שאנחנו לא משתנים ברגע אחד, אין סיבה להתנהג אחרת מאשר בדרך כלל. כלומר, אם אין לנו בעיה מיוחדת שדורשת טיפול של אנשי מקצוע, יש לנו כבר ביטחון עצמי וכל מה שצריך לעשות הוא להרשות לעצמנו להתנהג בהתאם, עם קצת חיזוקים פרטיים משלנו, למען התחושה הטובה בכל זאת.
טיפ מעשי:
מה שעוזר לכם ביום יום יעזור גם כאן. שיחה עם אדם קרוב שיעודד, לבוש אהוב במיוחד שגורם לנו להרגיש על גג העולם, התנהגות אחראית שלא תכשיל אתכם כמו הגעה בזמן, הופעה מכובדת, הימנעות מבילוי עד שעה מאוחרת לילה קודם, ושמירה על שפה נאותה ונימוס בסיסי הם הדרך להפגין ביטחון עצמי.

עוד בנושא ראיון עבודה

קורות חיים שאין מה לכתוב ניסיון עבודה צריך לצבור וכמובן שצריך להתחיל מהתחלה ולכן, כאשר מחפשים עבודה בפעם הראשונה – בין אם לאחר השירות הצבאי או אחרי הלימודים באוניברסיטה – רבים שואלים את עצמם, אז מה אפשר לכתוב בקורות החיים? אז כשאין ניסיון, או במילים אחרות אין כמעט "קורות" מה אפשר לכתוב?
עבודה במרחק הליכה עבודה במרחק הליכה היא חלומם של רבים, ומציאת עבודה קרובה לבית טומנת בחובה יתרונות רבים. לכן אין פלא שכה רבים מחפשים אחריה
קפה וסביבת עבודה אז איך אתם שותים את הקפה שלכם? ביננו, אין כמו ארומה עוטפת של קפה של בוקר!
חיפוש עבודה קרובה לבית מחפשים עבודה במרחק נגיעה? רוצים למצוא עבודה במרחק נגיעה? אתם בעמוד הנכון! ...