דלג לתוכן
שלום אזור אישי אזור אישי שלום אורח הרשם
כתובת מגורים/מיקום נוכחי: לא ניתן לזהות את מיקומך

מר ישראלי עובר לעבוד קרוב לבית

לאור העובדה, כי קרוב ל 200 אלף כלי רכב מתווספים לכבישים כל שנה, עומס התנועה הכבד מתחיל בשעות הבוקר, בסביבות שש וחצי בבוקר ומסתיים לקראת עשר בבוקר, ובשעות אחר הצהריים מתחיל בשעה שלוש במקרה הטוב ומסתיים לקראת שעות הערב המאוחרות.

מר ישראלי זוחל לעבודה וזוחל בחזרה

בחישוב פשוט, מר ישראלי שנוהג בממוצע, מעל 15-20 ק"מ מביתו " זוחל " כשעתיים ויותר בכבישים עמוסים ומפויחים לעייפה. מר ישראלי עושה זאת כל יום, חמישה ימים בשבוע ולפחות 20 פעם בכל חודש. לא פלא שאנו מרבים לבלות שעת בדרכים...

מתמטיקה של זמן חיים

מר ישראלי המתגורר במרחק של יותר מ 15- 20 ק"מ ממקום עבודתו, ומדובר כאן על חלק הארי מעובדי המשק, נאלצים, למצוא את עצמם כלואים בתסכול הולך וגדל, ברכב חדיש, המסוגל לנוע במהירות של מעל 100 קמ"ש, אך בפועל נאלץ לזחול במהירות של 5 עד 10 קמ"ש במקרה הטוב . מציאות קשה זו מצטברת בחישוב מהיר לאובדן של 14 שעות פעילות שבועיים, ו 64 שעות בכל חודש...

מציאות בלתי אנושית

מציאות של בזבוז משווע של שעות זמן ערות מהחיים, גובה מחירים מאוד יקרים. חלק מהמחירים גלויים לכולנו, אך רובנו מעדיפים להעלים עין מהמחירים הפחות גלויים. וכמו ריבית בנקאית, הם צוברים מחיר הולך ועולה, ובסופו של יום מבקשים להיפרע.

המחירים שמר ישראלי משלם

אזרחי ישראל, אנשי העבודה והעמל, משלמי המיסים, הנושאים על גבם את המשק, היודע צמיחה מבורכת, בעשורים האחרונים, זוחלים יום יום לעבודה על מנת להתפרנס ולפרנס את משפחותיהם, תוך שאיפה לזכות ברמת חיים ואיכות חיים טובה.
אך בניגוד לאקלים החיובי ברמת המאקרו, מר ישראלי נדרש לשלם מחיר הולך ועולה. המחיר מתבטא בפסיפס רחב של החיים. תסכול, כעס וחוסר שקט נפשי, פגיעה בבריאות הגוף וכמובן תשלום של הפחתה ניכרת של הזמן עם בני המשפחה וזמן פרטי נדרש, שכה יקרים וחשובים לשמירה על איזון אישי ואיזון בן חיי עבודה וחיי משפחה.

מחיר אובדן אנרגיה

על מנת להגיע לעבודה בזמן סביר, מר ישראלי חייב לקום מוקדם יותר ובכך להסתפק במעט יותר שעות שינה, החשובים דרמטית לצבירת אנרגיה לאתגרים של היום החדש. על מנת לגלות אחריות למקום העבודה על מר ישראלי לצאת לדרכים מוקדם יותר ובכך להיפרד מילדיו עוד טרם קמו ממיטתם. עם שובו הביתה מהעבודה, עייף, רצוץ וחסר מנוחה מהתנועה הכבדה והמיותרת בן שעתיים, וזאת לאחר סיום יום עבודה בן 8-10 שעות, מוצא מר ישראלי את עצמו חסר סבלנות ליהנות מבילוי והכרות מחודשת עם ילדיו ובת/ן זוג/תו.
בנוסף, כל אופציה מרחיבת דעת והנאה כמו, ביקור חברים, יציאה לבית קפה או קריאת ספרות יפה או מקצועית נהפכים לתובעניים מידי ומכאן נוטים להידחות, ל "פעם אחרת" בעיקר כאשר יהיה לי זמן...
כאשר הזמן הפנוי היומי, מתקצר ב 2-3 שעות בכל יום, המוחלפים בשהייה בכבישים עמוסים הדורשים ערנות ואיפוק מתמשך, רמת האנרגיה הפנויה להמשך היום שואף למעט מאוד או כלום או לחילופין רק לדברים הדחופים בלבד.

מחיר הבריאות

מר ישראלי הנוהג בכביש שעה, שעתים ושלוש, כפי שמציין הניו-יורק טיימס פוגע בחוליות הגב התחתונות, ואחרי חלוף מספר שנים מפתח כאבי גב תחתון. מחקר של או"נ וושינגטון פרסם מאמר שטוען שנסיעה יותר מ 30 מייל ( 48 ק"מ ) ביום מעלה את רמת לחץ הדם, מעלה רמת הכולסטרול ומכאן מעלה את הסיכון לחלות במחלות לב. עוד נמצא במחקרים שקיים קשר ישיר- הפוך בין זמן נסיעה במשך יום לבין פעילות ספורט. ככל שמשך זמן הנסיעה למקום העבודה וחזרה עולה על 30 דקות כך יורד באופן דרמטי הנטייה לעסוק בספורט יומי או שבועי.
לא חייבים להתעדכן במחקרים של מדענים כדי להבין, שכאשר במקום להיות בפקקי תנועה עמוסים ומתישים שוב ושוב, עדיף למר ישראלי להימצא במצב של חופש בחירה בין אם לשהות עם ילדיו או בן/ת זוגו או לעסוק בפעילות משמעותית שבכוחה ליצור הנאה וסיפוק ואריכות ימים טובה.

מחיר המשפחה

במחקר של אותה או"נ וושינגטון, נמצא שמשך נסיעה של יותר מ 30 מייל הינו קורלטיבי ל 40% מהגירושים מתוך מבדק של 4300 אנשים.
אין זאת אומרת שכל עובד הנוסע יותר משעה ומחצה למקום העבודה ועוד זמן דומה לביתו סיכויו להתגרש הינם 40%, אך יש יסוד חזק להאמין שככל שבני הזוג הבוגרים, מבלים יותר זמן מחוץ לבית ופחות זמן ביחד, בא על חשבון יכולתם לנהל חיים זוגיים, משפחתיים בריאים ומספקים.
כמו כן, סביר להניח שמי שמוכן לנסוע כל כך הרבה זמן כל יום, בפקקים מתישים, ידועים מראש, מציב את חיי העבודה, קריירה בראש סדר עדיפותיו, ומכאן עלול למצוא את עצמו משלם מחיר יקר ערך שבין היתר מזמין הידרדרות של יחסים בן בני זוג וכמובן סיכון להמשך חיי המשפחה.
דווקא בעולם מודרני בו שני בני הזוג עובדים ומפרנסים, מיותר לציין כי ילד בן שש, עשר או שתים עשרה אינו ממש מבין מדוע הוריו או אחד מהם בושש מלהגיע הביתה בזמן סביר, או מדוע אין הוא מוצא את זמן להגיע לראות אותו בחוג בועט או מכדרר..

מחיר כלכלי

עלות אחזקת רכב למר ישראלי הינו גבוה במיוחד. וזאת בהשוואה לעמיתתו האירופאי והאמריקאי. רוב מחזיקי הרכב בישראל אינם מודעים לכמה כסף עולה להם להחזיק רכב אחד או שניים. המס על רכב חדש בישראל מתקרב ל 100%, המס על הבלו מגיע לכ 60% מעלות ליטר בנזין. עלויות התיקון ואובדן ערך הרכב דרמטי. ללא ספק אחזקת רכז הינו דבר יקר ביותר. לאחר תשלום משכנתה נושא זה מהווה את העלות הגבוהה ביותר מבחינת הוצאה משפחתית קבועה.
עלות נסיעה של שעה בדרכים מייצר הוצאה של אלפי שקלים בודדים עד אלפי שקלים רבים בכל חודש. התמורה מאידך, איננה מניחה את הדעת. בחישוב גס מר ישראלי רווק המחזיק ברכב בן 3-4 שנים מוציא על רכבו כ 2500 עד 3000 ₪ לחודש. הוצאה זו לעובד שכיר שאינו בדרג מנהל או חברת היי-טק אינה מוכרת כהוצאה.
אם לבני הזוג שני רכבים, חס ושלום..., כי כל אחד מהם נדרש להגיע למקום עבודה אחר, משכורת אחת כמעט ממנת את הרכבים. זוהי מציאות בלתי נתפסת, נמצאת בסף המודע של מר ישראלי, אך אמיתית. אכן המרוויח המרכזי של עלות הרכב המשפחתי הינו השותף הממשלתי, כלומר ממשלת ישראל. אך למר ישראלי אין ממש את הכוח והיכולת לשנות מציאות זו.
במושגים של שנה אנו מגיעים להוצאה ישירה ועקיפה של 30 עד 40 אלף ₪ לרכב בודד במשפחה. וכפול מזה לשני רכבים . בעשור ניתן לומר שמר וגב' ישראלי משליכים לפח בעבור הגעה לעבודה וחזרה הביתה כחצי מיליון ₪ וזאת במונחים מינימאלים.

מחיר השחיקה והעדר התפתחות אישית

במציאות, שבו כל אדם נדרש להשקיע בהמשך התפתחותו המקצועית גם לאחר תקופת התיכון ובפרט לאחר סיום מספר תארים " LIFE LEARNING " עולה חשיבות יצירת וניצול זמן פנוי להתפתחות אישית ומקצועית.
שעות הפנאי המעטות הנותרות למר ישראלי, שאינו עובד קרוב לביתו, יוצרים עבורו מציאות נעדרת אנרגיה וזמן לנטילת אחריות על המשך התפתחותו ושיפור מצבו התחרותי בעולם התעסוקה המשתנה והדינמי. המחיר של ביטול התפתחות אישית ומקצועית בוא תבוא ותפגוש את מר ישראלי בהמשך דרכו ביום שלא זימן ולא ציפה.
היכולת למצוא איזון סביר בין להיות עובד משמעותי ונאמן המספק ביצועים וערך מקצועי עולה, מול הצורך לקיים ולנהל חיים משפחתיים בריאים ומספקים לצד המשך התפתחותו האישית והמקצועית גורמים לסוגיית בזבוז הכסף, האנרגיה הנפשית לבעיה וקושי דרמטי שרובנו פשוט לא מודעים או ליתר דיוק מתכחשים לה, יום יום שעה שעה בפקקים..

ובעידן המודרני - לחשוב מחדש על האפשרות לעבוד קרוב לבית

דווקא בגלל, שעולם התעסוקה תופס יותר חשיבות בתקופה הנוכחית, עולה הצורך ללמוד ולהתבונן במציאות באופן מפוקח ומשוכל ולקבל החלטות הלוקחות בחשבון את הטווח המידי וגם את הטווח הארוך יותר כולל לדעת להתבונן על כל המרכיבים המשפיעים על חיינו בעת חיפשו מקום עבודה.
כאשר מתחילים להפנים עד כמה אחזקת רכב המשמש בסופו של יום, בעיקר לצרכי שינוע למקום העבודה וחזרה הביתה, הינו הוצאה יקרה שלא מצליחה להחזיר תמורה בעבור האגרה, ועד כמה סטרס נפשי נוצר בעת שהייה בכבישים העמוסים לעייפה. ויתרה מזאת שמחקרים מדעים מגלים שוב ושוב, שסטרס מהווה גורם מחלה מס' 1 בעולם המודרני, גם בהיותו מחליש את מערכת החיסונית, ועד כמה משך זמן הנסיעה העצום פוגם ביכולת שלנו לאזן בין חיי עבודה לחיים אישיים ומשפחתיים, עולה השאלה האם לא כדאי ורצוי להשקיע עוד מאמץ בלמצוא עבודה שמייתרת את כל המגרעות של למצוא עבודה מעבר ל 10 ק"מ מהבית.

לעבוד בבית או קרוב לבית

כאשר מר ישראלי עוסק למחייתו כעצמאי קטן יעדיף הוא לעבוד מהבית. וטוב שכך וזאת יכול לעשות בפיז'מה וכפכפים נוחים. אך אם מר ישראלי רוצה להשתלב בעולם התעסוקה כשכיר, קריטי שידע להתבונן במכלול המרכיבים האחראיים על שרידות והתפתחות כלכלית מחד ובריאות אישית ומשפחתית מאידך.
הריצה המבוהלת למצוא עבודה נהדרת גם כאשר הינה פצצה מתקתקת בשקט בשקט לאורך זמן חייב מר ישראלי לשקול היטב חלופות שעשויות להיות מספיק טובות מהבחינה התעסוקתית אך יתרונם הכולל עולה לאין שיעור.

ומה לגבי נשים עובדות...?

נשים המעוניינות להצטרף למעגל העבודה חושבות לא אחת על הכדאיות הכלכלית שבדבר, ממש כמו מר ישראלי... כל זאת, אל מול משך זמן ההגעה לעבודה ובחזרה. לא אחת נמנעות מלהתמודד על תפקידים משמעותיים ההולמים את כשוריהן וזאת רק מפאת זמני הנסיעה וההיעדרות הממושכת לאור המרחק והפקקים והאיזון המתבקש אל מול הצרכים המשתנים בעבודה אך גם של הילדים.
לאחרונה אנו נחשפים למידע זמין ברשת על משרות מעניינות ומי שקורא נכון את המפה וחושב קדימה בטוחני כי ימצא את הדרך להגיע אל מחפשי המשרות דווקא קרוב לבית ובכך יאפשר למחפשים סוף סוף למצוא את הדרך הקלה והמהירה להתמודד על משרות זמינות קרוב למקום מגוריהם.
ומה יעדיפו האנשים? נשאיר זאת לדמיונכם קוראים יקרם אך בנימה אישית נאמר: כי אחרי הכל, אנו עובדים בשביל לחיות להתפתח לגדל ילדים, למצוא איזון פנימי ולא חיים רק בשביל לעבוד..

עוד בנושא עבודה קרוב לבית

חיפוש עבודה זמנית אנו מעוניינים לחלוק איתכם את הידע שלנו ולהגיש בפניכם סקירה אודות סוגי אנשים שעוסקים בתחום של חיפוש עבודה זמנית, לחלק אותם לקטגוריות, ולספק טיפים לכל סוג אוכלוסיה שנמנה עם אוכלוסיה כללית זו.
חיפוש עבודה מהבית לאמהות בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים לעבוד מהבית הוא לא חלום, הוא מציאות עבור אנשים רבים. בין אם מדובר בחיפוש עבודה מהבית לאמהות, ובין אם בעבודה מהבית לבעלי מקצוע אחרים
סקר ג'וב קרוב ליום האישה הבינלאומי: שיקול מכריע בקרב הנשים בתהליך חיפוש העבודה הוא המרחק מהבית נשים מחפשות עבודה הסמוכה לגן הילדים או בית הספר וכך לבלות יותר עם הילדים במקום בפקקים בדרך חזרה הביתה.