דלג לתוכן
שלום אזור אישי אזור אישי סוכן חכם שלום אורח הרשם פרסם משרה
מיקום נוכחי: לא ניתן לזהות את מיקומך

איך להתכונן לריאיון עבודה

את הכישורים שלכם והיכולות האישיות שאתם מביאים לתפקיד לא תצליחו לשנות אבל אין ספק כי אם תתכוננו נכון לראיון תוכלו להגדיל משמעותית את סיכוי הקבלה שלכם לתפקיד. כי אחרי הכל כבר נאמר ש"אין הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשון".

אספו מידע על מקום העבודה

איסוף מידע והכנה מוקדמת של מקום העבודה הוא חיוני בטרם תגיעו לראיון. כיום, עם אתר החברה, גוגל והרשתות החברתיות כבר לא מדובר במשימה מורכבת מדי. הבינו על המאפיינים של החברה ועובדיה, המבנה הארגוני, סוג הפעילות. כדאי לנסות לדבר עם אנשים העובדים בחברה או עבדו בעבר על ההתנסות שלהם עם המקום.
נסו להבין מהם הכישורים הדרושים לעבודה במקום זה, מעבר לכישורים הפורמליים הכתובים במודעה ומהם התכונות הזוכות להערכה גבוהה יותר בארגון. כמובן שכדאי לאסוף מידע מקדים על המראיין או מי אמור לראיין אתכם ותפקידו בארגון וללמוד על אופיו, מעמדו בארגון ומהם התכונות שאותם הוא מעריך.

הימנעו מתקלות צפויות

אל תחכו לדקה ה – 90 וכדאי לוודא מראש היכן מתקיים הראיון, מה דרכי ההגעה והאם צפויים בפקקים בדרך. כדאי כמובן לצאת עם מקדם בטחון על כל צרה וכמובן להכין מראש פריטים הנדרשים לראיון כמו קורות החיים, תעודת זהות, המלצות ועוד. רצוי מאוד להקדים וללכת לישון

הופעה נאותה

כמעט ואין צורך לומר זאת אך כמובן  הגיעו לריאיון בלבוש הולם, מכובד, מסודר ומטופח, יחד עם זאת, השתדלו להיות מי שאתם- מראיינים מאוד רגישים לזיוף ולחוסר אותנטיות. 
השתדלו לישון טוב בלילה שלפני ולבוא עירניים וחינניים.

שפת גוף ואנרגיות

זכרו שבמהלך הראיון אתם מדברים ומתבטאים גם באמצעות שפת הגוף. המעסיק והמראיין מקשיבים לא רק לדברים הנאמרים, אלא גם למכלול התנועות והסימנים אשר הנכם מבצעים מבלי לשים לב. אם אתם נרגשים –  עדיף לעצור לרגע, אולי אף לשתף את המראיין, הכנות עשויה להביא להקלה רבה. 

לפני הראיון ואחריו

תהליך הקבלה אינו מתחיל ונגמר רק בראיון אלא גם בזמן ההמתנה ייתכן ואתם נבחנים: פקידת הקבלה/ מזכירה או כל אדם אחר בחלל ההמתנה יכול להיות עדות לאופן בו אתם מתנהלים ולומר למראיין במידה וראו משהו חריג. היו חביבים כלפי העובדים במשרד, וזכר ושגם זמן זה עשוי להוות חלק מתהליך הבחינה והתבוננות.

שלב השאלה המכשילה

כמובן ועלולות לעלות שאלות מכשילות בראיון העבודה הנוגעות לכלל המרואיינים וישנן שאלות ספציפיות שעשויות לצוץ מתוך קורות החיים הפרטניים שלכם .
כדאי לנסות לחשוב על מכשלות שעלולות לצוץ – לדוגמא פרק זמן ממושך שלא עבדתם, זמן קצר במקום עבודה מסוים, חוסר בכישורים רלוונטיים כמו השכלה. התאמנו והתכוננו בעזרת עם מי שעבר לאחרונה ראיונות עבודה / איש מקצוע בתחום משאבי האנוש/ יועץ קריירה.

שאילת שאלות

בסיום הראיון המראיין נוהג לשאול האם גם לכם יש שאלות וכדאי לנצל זאת לא רק כדי ללמוד על העבודה אלא גם להצטייר כאנשים חושבים ובעלי בטחון.

עוד בנושא קורות חיים

איך להתכונן לריאיון עבודה מברוכ. עברת את השלב הראשון של סינון קורות החיים והזמינו אותך לראיון עבודה. אם הגעת לשלב הזה כנראה שיש לך את הכישורים המתאימים וכעת מה שנותר הוא לעשות את הרושם הנכון שישכנע את המעסיק הפוטנציאלי כי אתם האדם המתאים לתפקיד הנחשק.
להתאים את קורות החיים למשרה אחת הטעויות הנפוצות ביותר שגורמת לכך שמועמדים לא מוזמנים לראיונות היא שקורות החיים שלהם לא מתאימים למשרה המבוקשת. זה ברור, אך הבעיה היא..
איך לכתוב קורות חיים מנצחים? מסמך קורות החיים הוא למעשה חלון הראווה שלכם. בדיוק כמו שאנו הולכים לקניות בקניון ופעמים רבות ההחלטה האם להיכנס לחנות אחת ולדלג על אחרת היא בהתאם לאופן בו מוצגים הפריטים בחלון הראווה שלה, כך בדיוק המעסיק יקבע האם להמשיך לקרוא את המסמך או לדלג עליו למועמד הבא בהתאם לאופן ולצורה בו הוא נכתב.
קורות חיים שאין מה לכתוב ניסיון עבודה צריך לצבור וכמובן שצריך להתחיל מהתחלה ולכן, כאשר מחפשים עבודה בפעם הראשונה – בין אם לאחר השירות הצבאי או אחרי הלימודים באוניברסיטה – רבים שואלים את עצמם, אז מה אפשר לכתוב בקורות החיים? אז כשאין ניסיון, או במילים אחרות אין כמעט "קורות" מה אפשר לכתוב?
נקה סגור