דלג לתוכן
שלום אזור אישי אזור אישי שלום אורח הרשם
כתובת מגורים/מיקום נוכחי: לא ניתן לזהות את מיקומך

לשלב לימודים באוניברסיטה ועבודה

חיי סטודנט בישראל אינם פשוטים. מצד אחד צריך להשקיע שעות רבות בלימודים אך מצד שני יוקר המחייה, שכר הדירה (ולמי שההורים אינם משלמים, גם שכר הלימוד) מקשים על היכולת להתקיים כלכלית. לכן, רבים מהסטודנטים נאלצים לצאת לעבוד. אך רצוי מאוד לדעת לשלב זאת בצורה נכונה.

כמו בכל דבר, חשוב לקבוע מה המטרה. למשל, האם המטרה היא בעיקר להרוויח כסף וכמה שיותר או אולי למצוא עבודה בסביבת התחום שלכם שתאפשר לכם גם לרכוש ניסיון להמשך שיעניק לכם יתרון בבואכם למצוא עבודה בסיום התואר. יתכן כי לקראת השנה האחרונה ללימודכם כדאי כבר להתחיל לחשוב על הקריירה ולמצוא עבודה אשר תעשיר את קורות החיים שלכם ופחות את חשבון הבנק. למשל, אם אתם לומדים משפטים, יתכן כי כדאי לכם לנסות להשתלב במשרד עורכי דין יוקרתי אשר יאפשר לכם לאחר מכן גם לעבוד בו במהלך ההתמחות.

שאלה נוספת היא האם למצוא עבודה שתאלץ אותם במשמרות של שעות ארוכות או עבודה בשעות שמתנגשות עם שעות הלימודים ותקשה עליכם לשלב ביניהם. במקביל, כדאי גם לתכנן את מערכת השעות שלכם בהתאם לשעות העבודה. לפעמים אולי תצטרכו לוותר על קורסים מסוימים או מאידך לותר על שעות עבודה אחד על חשבון השני אך חשוב כי יהיה שילוב נכון בין השניים. אם אתם מחפשים את העבודה לפני תחילת מועד שנת הלימודים, עדיף לא להתחייב למשמרות בעבודה, במיוחד כשהדרישה היא למינימום משמרות או למשמרות בוקר למשל. ניתן פעמים רבות גם לברר במזכירות החוג או הפקולטה את מערכת השעות הצפויה עוד לפני תחילת שנת הלימודים הסמסטריאלית וכך תוכלו לדעת האם ההתחייבויות הנדרשות מבחינת העבודה אכן ריאליות לגביכם.

מאוד מומלץ למצוא עבודה הקרובה לאזור הקמפוס ואולי אפילו משרות פנויות בתוך הקמפוס למשל במשרדי האוניברסיטה, אגודת הסטודנטים ועוד. ככל שהעבודה שלכן תהיה קרובה, כך תאלצו לבזבז פחות זמן יקר על נסיעות מיותרות ואפילו תהיו נגישים למשמרות ספונטאניות במידה ומתבטלים שיעורים או שנדרשת הקפצה לעבודה מהרגע להרגע. לשם כך, תוכלו כמובן להוריד את אפליקציית ג'וב קרוב או להכנס לאתר ג'וב קרוב ולהתחיל למצוא עבודות קרובות.

מצאו קבוצות לימוד בין הסטודנטים הלומדים אתכם כדי להקל על השלמת הפערים בגלל החיסורים כתוצאה מהעבודה שאילצה אותכם להיעדר משיעורים. קבוצות כאלה מאפשרות לכם להתעדכן ולקבל מידע וגם לסייע לחבריכם אשר גם הם מחסירים שיעורים בגלל אילוצים שונים.

לסיכום, זכרו כי העבודה צריכה לשרת את המטרות שלכם כסטודנט ולכן כדאי לדעת לעשות את ההתאמה לפי סדר חשיבות זה תוך ראיית המציאות הכלכלית לנגד עיניכם.

בהצלחה.

עוד בנושא עבודה קרוב לבית

עבודה במרחק הליכה עבודה במרחק הליכה היא חלומם של רבים, ומציאת עבודה קרובה לבית טומנת בחובה יתרונות רבים. לכן אין פלא שכה רבים מחפשים אחריה
לצלוח את הראיון בביטחון ראיון עבודה הוא האתגר המלחיץ ביותר לאנשים רבים, גם כאלה שהתנסו כבר בעבודות רבות. כדי לא להרוס לעצמכם בראיון העבודה הבא, קבלו כמה רעיונות קלים ליישום, שיבטיחו שתעברו את הראיון בשלום.
כמו כפפה ליד? כך תחליטו אם מקום העבודה מתאים לכם האם יש לכם מושג מהו מקום העבודה המתאים לכם יותר מכל? מהו סוג החברה בה כדאי לכם לעבוד? איזה סוג של ארגון? הנה כמה עצות על מנת שתמצאו לעצמכם את מקום העבודה האולטימטיבי.