דלג לתוכן
שלום אזור אישי אזור אישי שלום אורח הרשם
מיקום נוכחי: לא ניתן לזהות את מיקומך

אל תתנו לפייסבוק להרוס אתכם! מהן הטעיות של מחפשי עבודה במדיה החברתית?

בעידן הפייסבוק, הטוויטר והאינסטגרם, המדיה החברתית שולטת בחיינו לא מעט. ישנם אנשים אשר מחפשים עבודה באמצעות מדיות חברתיות כמו פייסבוק. מדוע לא כדאי לעשות זאת?

מדוע המדיה החברתית איננה אמינה?
רבים וטובים מחפשים אחר עבודה באמצעות המדיה החברתית. באמצעות אותן מדיות ניתן לבחון ניסיון, כישורים, רמת השכלה ועוד פרמטרים רלוונטיים. אבל, חשוב לדעת, חברות רבות יכולות לאתר באמצעות הפייסבוק פרטים הנחשבים לבעייתיים ואינם הולמים. אנשים לא מעטים מפרסמים בדף הפייסבוק שלהם פרטים לא ראויים, התבטאויות בעייתיות ולעיתים דעות קיצוניות. כל אלה לא יסייעו להם למצוא עבודה אלא נהפוך הוא. המעסיקים מבינים שהתנהלות זו איננה מתאימה להם ולכן יפסלו אנשים מראש אפילו אם אותם האנשים כן מועמדים ראויים למקום העבודה ויכולים לתרום לו רבות.

התנהגות במדיה החברתית
אכן לא מעט אנשים מתנהלים במדיה החברתית בצורה שאינה הולמת או מחמיאה להם. הפייסבוק למשל יכול לשקף התרשמות מוטעית וכך גם לגרום נזק למועמדים פוטנציאליים. במקביל, מקום העבודה יכול לפספס מועמדים ראויים. בעלי דף פייסבוק שנוטים לקלל, לגדף, להעליב, להביע סממני גזענות ייחשבו כמועמדים לא ראויים. כמו כן, מכיוון שמדינת ישראל נמצאת כל הזמן בעין הסערה בכל הקשור למצבים ביטחוניים, ישנם עובדים אשר מפוטרים מעבודתם רק בשל הבעת דעות פוליטיות קיצוניות או שאינן מקובלות, דבר זה איננו פועל לטובתם. אי אפשר לדרוש מאף אחד להיות מושלם, לעיתים אנו מפרסמים בפייסבוק דברים שאינם ראויים או אשר נתפסים כשליליים. לעיתים אנו מתבטאים בשפה שאיננה נקייה, כותבים תכנים בעלי אופי פוגעני אולם חשוב לזכור, אלה הם פוסטים ציבוריים שכל אחד יכול להיחשף להם כולל מעסיקים פוטנציאליים.

כיצד משפיעה העבודה על הפייסבוק?
כל עובד בכל חברה חווה ימים טובים יותר או פחות. סכסוכים עם הקולגות, בעיות עם המנהל, תסכול מהעבודה, ולא תמיד יש עם מי לדבר, עם מי לדסקס את הבעיות. כאשר אין עם מי לשתף, רבים נוהגים להתלונן בדף הפייסבוק שלהם, "להוציא עצבים", לעיתים הם משמיצים את מקום העבודה, וכל אחד יכול לראות זאת. דבר זה אף יכול להביא לפיטורין או מניעת קידומו של העובד במקום העבודה. בנוסף, באמצעות הפרסום בפייסבוק, במיוחד כאשר חברים לעבודה הם גם חברים למדיה החברתית, ניתן להסיתם כנגד מקום העבודה או להמריד אותם. על המעסיקים לדעת שיש בכך מן הלגיטימיות, כך מתנהלים הדברים כיום, אנשים מביעים את תסכוליהם באמצעות רשתות חברתיות. אולם מעסיקים רבים יראו זאת כפגיעה בחברה. מרביתם לא יקבלו זאת בהבנה יתרה.

בעיות של שיקול דעת
המעסיק יכול לחשוד בשיקול דעתו של העובד שלו. זאת קורה כאשר עובד זה מעלה תמונות פרובוקטיביות או שאינן הולמות, סרטוני וידאו שאין עליהם קונצנזוס ועלולים לפגוע ברגשות אחרים או לעורר אי נעימות. מעסיקים רבים יזהו ולפעמים בשוגג, שאדם זה איננו מתאים לעבוד במקום מכובד. ומכאן נובעת הבעייתיות.

תקשורת בין אישית
לעומת זאת, באמצעות הפייסבוק ניתן לעלות פוסטים מעניינים, להביע דעות לגיטימיות, להתבטא בצורה שתשפר את התדמית. אולם, גם כאן ישנו מכשול. מעסיקים יוכלו לזהות עובדים אשר אינם מתבטאים כראוי, כותבים עם שגיאות כתיב, יש להם טעויות תחביריות, הם נוטים להתעמת עם אנשים רבים, כל זאת לרעת העובד.

הפייסבוק וקורות החיים
לא מעט אנשים נוטים "לטייח" את קורות החיים שלהם, להוסיף שנות לימוד, מקומות עבודה וכדומה. באמצעות הפייסבוק המעסיק יכול לגלות שהם לא דוברי אמת. בפייסבוק לא מעט פעמים אנו מציינים מקומות עבודה, רמת השכלה והמוסד בו למדנו מה שיכול לא להתאים לקורות החיים. המעסיק יפרש את העובד כשקרן ומי שמספר בדיות. מעסיקים לא מבינים שהרשתות החברתיות אינן מהוות אינדיקציה מדויקת באם להעסיק עובד או לא, באם לקבלו לעבודה או לוותר עליו. הכתיבה בדפי המדיה החברתית יכולה לעמוד כרועץ למי שתר אחרי עבודה.

הבדלים בין הזהויות
הזהות של מועמדים לעבודה, כלומר הזהות התעסוקתית שונה מהזהות שלהם במדיות החברתיות. לרוב החברים בדף הפייסבוק הם ידידים, מכרים ובני משפחה, שם אנו מרגישים נוח יותר לבטא את עצמינו. מדובר על שתי זהויות שונות. מעסיקים רבים נוטים להיכנס לדף הפייסבוק של מועמד פוטנציאלי לעבודה, ועל פי התכנים בדף הם גם שופטים אותו. למשל, כאשר למועמד אין תמונת פרופיל הולמת ומכובדת. בנוסף, כל מי שיש לו דף פייסבוק רצוי שבאמצעות ההגדרות יגדיר מי יהיה חשוף למידע מסוים ומי לא.

למרבית החברות יש דף פייסבוק
היום קל מאוד להיכנס לדף פייסבוק של חברה בה אתם מעוניינים לעבוד ואפילו הם מפרסמים מודעות דרושים. כל מי שמחפש עבודה יכול לשלוח קורות חיים. אולם לא תמיד זה מומלץ. המעסיק יכול באמצעות מנוע החיפוש של גוגל ולאחר שנחשף לשמכם, לעיתים למצוא מידע שבלשון המעטה איננו מחמיא. סביר גם להניח שהוא מייד ייכנס לדף שלכם, זאת באם לא פעלתם על פי הגדרות פרטיות ולגלות עליכם דברים שלא ימצאו חן בעיניו. זה שונה מאוד מהגעה למקום עבודה פוטנציאלי ופגישה עם מראיין שיתרשם מכם בדרך לא אמצעית. יביט בעינו של המרואיין, ישוחח עימו, יתרשם ממנו, אין לכך תחליף.

החסרונות עולים על היתרונות
הרבה מאוד אנשים נוטים לחפש עבודה באמצעות הפייסבוק. אפשר למשל לפרסם סטאטוס וישנן קבוצות שכל ייעודן הוא לאפשר לגולשים לחפש עבודה. אנשים רבים מוותרים על חברות השמה וחברות משאבי אנוש משום שהפייסבוק זוכה לתהודה רבה, מדובר על מוצר אינסטנט. הוא גם נגיש לכל אחד. אולם, מטבע הדברים חייב להיות איזשהו דיסטנס בין מועסק למעסיק, מציאת עבודה דרך מדיות חברתיות יכולה לפגוע ביחסי העבודה ולטשטש גבולות. הקשר עם המעסיק חייב להיות יותר סטרילי. עוד נקודה שיש להתייחס אליה, מעסיקים רבים להם דף פייסבוק יכולים לענות על שאלות ובקשות גם בשעות שאינן שגרתיות. דבר זה יכול לרמז על כך שגם מהמועסק לעתיד הם ידרשו לעבוד בשעות שאינן מקובלות, הרי הם עושים זאת בעצמם.

פילוח גילאים בפייסבוק
באמצעות בדיקה קצרה ניתן להיווכח כי 80% אחוז מהצעירים, אלה בטווח הגילאים של בין 25-34, יש להם דף פייסבוק. כאשר אנו מדברים על גילאים מבוגרים יותר, אנשים בני 35-44, ל 60% מהם יש דף פייסבוק. גם אנשי הגיוס למקומות עבודה ואנשי משאבי אנוש שייכים לטווח הגילאים הללו. הם מכירים היטב את המדיות החברתיות, יודעים כיצד להשתמש בהן ולכן סביר להניח שהם ינצלו את המצב על מנת לברר פרטים על מועמדים פוטנציאליים, וזוהי בהחלט בעיה. לא בטוח שזה לגיטימי שמעסיק יצפה בדף הפייסבוק של אדם שמעוניין להתראיין לעבודה. אולם, מעסיקים רבים דווקא מתעקשים שזהו אמצעי לגיטימי על מנת לאגור מידע על מועמדים. זוהי בהחלט פלישה לתחום הפרטי וניתן לכנות זאת גם כחטטנות לשמה. בשל זאת, רבים מהגולשים נכנסו להגדרות פרטיות.

מה מחקרים אומרים?
זה לא מכבר הוכיחו מחקרים כי אחוז ניכר מהמעסיקים אכן הודו שהם נכנסים לדפי פייסבוק של מועמדים פוטנציאלים לעבודה על מנת לקבל עליהם מידע. זאת ועוד, יותר ממחצית מהמעסיקים פסלו מועמדים על סמך צפייה בפרופיל של המועמד. היו לכך סיבות שונות כמו תמונות לא ראויות והולמות, סטאטוסים שלא מצאו חן בעיניהם, הבעת דעות בעייתיות, וגם פרטי קורות חיים שהתגלו כלא נכונים. מעסיקים גם יכולים באמצעות הפרופיל בדף הפייסבוק לנסות לנבא את מידת הצלחתם של מועמדים לעבודה. הם מתייחסים לכל מיני פרמטרים כמו התבטאויות שאינן מצפוניות, מוחצנות יתר או להפך, ביישנות, ניתן להסיק מסקנות לגבי יציבותו הנפשית של המועמד ושינויים במצבי הרוח. ניתן להסיק מסקנות לגבי נטיות לווכחנות יתר ונטייה למריבות עם גולשים אחרים. ככלל, מי שמחפש עבודה באמצעות הפייסבוק חייב להישמר על נפשו. לא מעלים תמונות בזמן שאתם שיכורים, אין להתבטא באופן גזעני, יש להימנע מהומור שאיננו קל לעיכול, כדאי גם מאוד לא להיכנס לוויכוחים מיותרים. אל כל אלה המעסיק חשוף ועל סמך מידע זה הוא עלול להגיע למסקנות לא נכונות.

לסיכום
אין ספק כי הפייסבוק ושאר המדיות החברתיות חוללו שינויים רבים ותמורות ברשת האינטרנט. לכל אחד ניתנת במה משלו, אפשרות לפרסם את עצמו, להביע את דעותיו בפני חברים וגם כמובן להעלות תמונות, סרטי וידאו המשקפים את עולם התוכן של. אולם, בכל הקשור לחיפוש עבודה ניתן למצוא שפע חסרונות. אמנם יש כאלו שיטענו אחרת מכיוון שכיום זוהי דרך מקובלת לחפש עבודה, אולם המועמדים חשופים לעיני כל במיוחד בפני מעסיקים פוטנציאלים שעלולים להגיע למסקנות שגויות מבלי להכיר את הבן אדם, מבלי להיות מודעים לכישרונותיו ויכולותיו. זהו כר פורה לדעות קדומות וזוהי לא הדרך האופטימאלית למצוא עבו

עוד בנושא חיפוש עבודה

עבודה לנוער בחופש הגדול מחפשים עבודה לחופש הגדול? יש לכם המון זמן פנוי ואתם רוצים להגדיל את דמי הכיס? או שאולי תיכננתם על רכב משלכם לשנת הלימודים האחרונה בתיכון?
משרות פנויות במרכז מחפשים עבודה בא לא תצטרכו להגיע רחוק? מעוניינים לעבוד גם במהלך התואר? מחפשי עבודה מהבית? אתם בעמוד הנכון! בעמוד זה תקבלו מידע וטיפים על מציאת משרות פנויות במרכז...
וזה שלא ידע לשאול.... השאלות שמומלץ לשאול ואלו שעדיף להימנע מהן בראיון העבודה שלכם.
חיפוש עבודה מהבית לאמהות בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים לעבוד מהבית הוא לא חלום, הוא מציאות עבור אנשים רבים. בין אם מדובר בחיפוש עבודה מהבית לאמהות, ובין אם בעבודה מהבית לבעלי מקצוע אחרים
נקה סגור