דלג לתוכן
שלום אזור אישי אזור אישי שלום אורח הרשם
כתובת מגורים/מיקום נוכחי: לא ניתן לזהות את מיקומך

כמו כפפה ליד? כך תחליטו אם מקום העבודה מתאים לכם

האם יש לכם מושג מהו מקום העבודה המתאים לכם יותר מכל? מהו סוג החברה בה כדאי לכם לעבוד? איזה סוג של ארגון? הנה כמה עצות על מנת שתמצאו לעצמכם את מקום העבודה האולטימטיבי.

שוק העבודה הוא שוק בעייתי
לא מעט אנשים יגידו תודה על כל מקום עבודה אותו ימצאו. כיום על כל משרה מתמודדים הרבה מועמדים, וכל הקודם זוכה. הרי מה בסך הכל אנשים רוצים? להתפרנס בכבוד. אולם, חשוב שכל מי שתר אחר עבודה ישקיע בכך יותר מאמצים, יבדוק מה מתאים לו ומה לא, מה הוא יכול לעשות ולתת למקום העבודה ולמה איננו מסוגל. כל אחד חייב לדעת בדיוק מהו מחפש, מהי סביבת העבודה המועדפת עליו, איזה מקום יכול לגרום לו להגיע עם חיוך לעבודה, מהי המסגרת הכי מתאימה בהתאם לתנאי המציאות. כמו כן יש לייחס חשיבות למקום עבודה שבאמצעותו ניתן להגשים מטרות, לעמוד בפני אתגרים, שיהיה סיכוי סביר שתקודמו במקום העבודה ויעריכו אתכם ואת יכולתכם. רק לאחר חשיבה על כל אלה ניתן לבצע בחירה תעסוקתית נכונה.

אל מה כדאי לייחס חשיבות?
לכל אדם צרכים משלו. ישנם אשר תרים אחר עבודה מגוונת וישנם אשר יעדיפו מטלות חוזרות ונשנות. אנשים המחפשים להתמקד באותה העבודה, כדאי להם להיות מועסקים בארגונים גדולים, שם על כל אחד מוטלת מטלת ספציפית, כל אחד יודע את מקומו. לעומת זאת כאשר מדובר על ארגונים או חברות קטנות, אזי העבודה יותר גמישה מכיוון שבמקום מועסקים פחות אנשים, במקרים הללו העובד יעסוק בכמה תחומים.

שאיפות ממקום העבודה
לכל אחד שאיפות שונות ממקום העבודה. יש אנשים שחותרים להגשים חלומות, שמציבים לעצמם מטרות לטווח הרחוק, שרוצים להתקדם ויש כאלה המעדיפים להישאר באותו המקום בדיוק. הם אינם מעוניינים להתפתח מבחינה תעסוקתית, טוב להם היכן שהם נמצאים. כאשר מדובר על ארגונים, הסיכוי להתקדם הוא גדול יותר, יש הרבה מאוד תפקידים והתמחויות שונות. לעומת זאת, בחברות קטנות קל יותר להגיע למשרות ניהול.

מיתוג עצמי
יש אנשים שמעוניינים לעשות רושם, שואפים להתקבל למקום עבודה אשר שמו הולך לפניו ויש לו מוניטין. במקרים הללו כאשר עוזבים את מקום העבודה ומחפשים מקום אחר, יהיה כתוב בקורות החיים שעבדתם במקום עבודה זה מה שיותיר הרבה מאוד רושם. כאשר אנשים משנים את מקום עבודתם ואינם עובדים בארגונים מוכרים, כל עת שיכתבו קורות חיים, הם יצטרכו להסביר מה היה תפקידם ומהו בכלל מקום העבודה בו עבדו.

יצירת קשרים
חשוב מאוד ליצור קשרים עם חברים לעבודה, כאשר עובדים בארגונים גדולים העובד זוכה להכיר הרבה מאוד אנשים. הקשרים הנוצרים מסייעים בעתיד לבוא. בארגונים קטנים הקשרים יותר אינטימיים, העובד זוכה להכיר טוב יותר את הקולגות לעבודה, וזאת בניגוד לארגונים גדולים, סביר להניח שלכל אחד מתאים משהו שונה.

האם אתם נהנים במקום העבודה?
העבודה חשובה לכולנו, באמצעותה אנו מתפרנסים, יש לנו עוגן כלכלי, אנו לא חיים בחוסר וודאות, לכן כה חשוב לנו להיאחז במקום העבודה. עם זאת, לא כל יום בעבודה הוא יום דבש. ישנם ימים טובים יותר וישנם ימים גרועים יותר. חשוב שכל אחד יבדוק עם עצמו, כמה ימים הוא נהנה בעבודה ובכמה ימים הוא סובל.

מתי כדאי לחפש עבודה חדשה?
רבים הם האנשים שמעדיפים למצוא מקום עבודה חדש. כזה שיתאים להם יותר, מקום שישמחו כל בוקר להגיע אליו, שהעבודה תהיה גם מהנה. אם אתם למשל מוצאים את עצמכם משועממים בעבודה, לא מגלים בה עניין, בהחלט כדאי לחשוב על מקום עבודה חדש, גם על מנת שתהיו יותר גאים בעצמיכם. כן חשוב למצוא עבודה מעניינת ומהנה, זהו לא דבר שצריכים לוותר עליו. הרי אנו מבלים שעות מרובות בעבודה וחשוב מאוד למצוא מקום מעורר עניין מה שגם יעלה את הערכה העצמית.

האם יש לכם כימיה עם העובדים במקום העבודה?
חשוב מאוד שתהיה כימיה ביניכם לבין הקולגות במקום העבודה וביניכם לבין הממונה עליכם. כאשר הכימיה איננה קיימת קשה מאוד להשתלב. חוסר בכימיה מביא אותנו לעבוד פחות טוב, להיות פחות פרודוקטיביים, זאת בשל אי תקשורת עם שאר המועסקים במקום. בנוסף לכל אלה, דבר זה עלול להביא לבידוד. אז אם אין כימיה במקום העבודה עדיף לעזוב ולמצוא מקום אחר.

ערכי החברה בה אתם עובדים
אנשים רבים חשים שלא בנוח במקום העבודה בשל הנורמות והערכים במקום. אם עובד מגלה שהחברה מרמה את לקוחותיה או איננה נוהגת ביושרה, סביר להניח שהוא לא יחוש בנוח. לעיתים גם ערכיה של החברה אינם תואמים את הערכים שלו. כאשר זה קורה, הסיפוק ממקום העבודה הולך וקטן. כמו כן המוטיבציה איננה במיטבה.

הרצון להתפתח
ישנם אנשים אשר דווקא אינם מוצאים עצמם משועממים בעבודתם, אוהבים אותה ומצליחים. אולם, הם מגלים שאין להם מקום להתקדם, הם לא יכולים להתפתח ולהגשים את עצמם, ללמוד, לנצל יכולות. גם במקרים הללו כדאי לחפש אחר מקום עבודה אחר. כל זאת על מנת למצות יכולות וכישורים.

ומה עם השכר?
רבים חשים שהם אינם מתוגמלים כראוי, שהשכר שלהם נמוך בהשוואה להשקעה שלהם במקום העבודה וכישורים שלהם. ישנם אנשים המצליחים לחיות עם כך בשלום בשל סיבות שונות. נוח להם במקום העבודה, הם רגילים אליו, יש פלוסים ומינוסים והם מוכנים להתפשר על השכר. אבל אם עובד מוצא שמדובר על נושא אקוטי, או אז כדאי לחפש אחר מקום עבודה אחר שיתגמל אותו כראוי ובהתאם לכישוריו.

מודעות עצמית
כל אחד חייב להיות מודע לעצמו, לדעת מה הוא לא ומה הוא כן. לעיתים אנו בטוחים שמשרה מסוימת מתאימה לנו ככפפה ליד אך מאוחר יותר מתברר לנו שזו הייתה טעות. לפני שבוחרים מקום עבודה כדאי שכל אחד יברר עם עצמו כמה דברים. האם הוא מחשיב את עצמו לאדם מאורגן או לאחד שאיננו כזה? האם הוא מסוגל להתמודד עם כמה משימות בו זמנית? האם אתם מבצעים משימות באופן מיידי ולא ממתינים לדקה ה- 90? האם אתם עומדים בלחצים? האם אתם יודעים לנהל את זמנכם? כל אלה פרמטרים שיש להתייחס אליהם.

עוד שאלות שכל אחד חייב לשאול את עצמו
עליכם לברר עם עצמיכם באם אתם נוטים ליזום? באם אתם אנשים יצירתיים? האם אתם ממוקדים או נוטים להשתעמם ולאבד עניין? מה עדיף לכם? לעבוד לבד או לעבוד במסגרת צוות? האם אתם נהנים מחברתם של אחרים או שאתם מעדיפים להיות סוליסטים? האם אתם מוכנים למצבים לא צפויים או שאתם פחות גמישים ולא אוהבים הפתעות? בנוסף, ישנם אנשים אשר דורשים מעצמם אתגרים, למשל אתגרים אינטלקטואלים, הם רוצים ללמוד במהלך העבודה ולהתפתח ולא לקפוא על שמרים. ישנם גם המעדיפים עבודה מסודרת ומאורגנת, הם חשים בטוחים תחת כנפיו של הבוס, ואילו אחרים אוהבים להיות עצמאיים בשטח, כך ההישגים שלהם טובים יותר.

איך תדעו אם שהתפקיד מתאים לכם או לא?
גם כאן נדרשת התייחסות לסוגיות שונות. כל אחד חייב לחשוב מהו מצפה ממקום העבודה ומהו סדר היום המועדף עליו. על אילו תחומים הוא יהיה אחראי ומהו טווח האחריות שלו. מהו הפוטנציאל לקידום והתפתחות בעבודה. אילו תנאים פיזיים קיימים בעבודה. האם תידרשו כל היום לעמוד על הרגליים או שמא העבודה נעשית בישיבה? האם העבודה נעשית במתחם סגור או שמא יש לצאת לשטח?

אופיו של מקום העבודה
לכל מקום עבודה אופי שונה. ישנם מקומות עבודה המנצלים את העובדים עד תום, הם מעוניינים להגיע לכמה שיותר רווחים ולעומת זאת ההשקעה שלהם בעובדים הינה מזערית. ישנן חברות אחרות, להן חשוב עד מאוד המשאב האנושי, הם משקיעים בעובדים, אינם דורשים מהם דרישות לא הוגנות. על מנת להשיג מידע על החברה מומלץ לגלוש ברשת האינטרנט. לא להסתפק רק באתר החברה אלא לשאוב אינפורמציה ממקורות אחרים. כאשר מגיעים למקום העבודה הפוטנציאלי יש לבדוק את הסביבה, לבחון את האווירה, לנסות לזהות באם העובדים מרוצים או שמא הם ממורמרים.

ואז מגיעה ההחלטה
לאחר שאתם מתייחסים לכל הנתונים הללו, יהיה קל יותר למצוא מקום עבודה מתאים. לבסוף, חישבו אם אתם באמת אוהבים את המקצוע שלכם? כאשר אתם מהססים לענות, קשה יהיה יותר למצוא את העבודה המתאימה. ייתכן שהשכר יהיה הולם, שהתנאים יהיו טובים אבל אתם תחושו שהעבודה פשוט לא מתאימה לכם. במקרים הללו כדאי לחשוב על הסבה מקצועית. ולסיום, תמיד כדאי להישאר עם ראש פתוח, להיות מוכנים לאפיקים חדשים, אולי ללכת ללא מוכר, אולי ממתינה לכם בכל זאת משרת חלומותיכם?

עוד בנושא חיפוש עבודה

חיפוש עבודה קרובה לבית מחפשים עבודה במרחק נגיעה? רוצים למצוא עבודה במרחק נגיעה? אתם בעמוד הנכון! ...
עבודה לנוער בחופש הגדול מחפשים עבודה לחופש הגדול? יש לכם המון זמן פנוי ואתם רוצים להגדיל את דמי הכיס? או שאולי תיכננתם על רכב משלכם לשנת הלימודים האחרונה בתיכון?
קפה וסביבת עבודה אז איך אתם שותים את הקפה שלכם? ביננו, אין כמו ארומה עוטפת של קפה של בוקר!
חיפוש עבודה בדרום - כל אחד יכול במאה ה-21 העבודה היא חלק בלתי נפרד מחיינו, לצערנו ישנן תקופות ארוכות בהן אנחנו מחוסרי עבודה או חוששים למקום העבודה שלנו. אז מה בעצם אנו יכולים לעשות בתקופה בה אין לנו עבודה ואנו כל כך משתוקקים לעבוד? ואיך מכינים את עצמנו ליום סגריר בו יתקיימו קיצוצים במקום העבודה שלנו?